ПРОГРАМ ЗАШТИТЕ ДЕЦЕ/УЧЕНИКА ОД НАСИЉА

"Насиље се дефинише као сваки облик једанпут учињеног или поновљеног, вербалног или невербалног понашања које за последицу има стварно или потенцијално угрожавање здравља, развоја и достојанства деце/ученика" (Посебни протокол, стр. 8).

Наведени облици насиља углавном се јављају удружено.

ДОКУМЕНТА КОЈА СУ РЕЛЕВАНТНА ЗА ЗАШТИТУ ДЕЦЕ ОД НАСИЉА

  • конвенција о правима детета

Међународни документ

  • национални план акције за децу

Стратешки документ Владе РС

  • општи протокол за заштиту деце од злостављања и занемаривања

Документ који је усвојила Влада РС

  • посебни протокол за заштиту деце и ученика од насиља у образовно-васпитним установама

Обавезујући документ Министарства просвете

  • оквирни акциони план за превенцију насиља у образовно-васпитним установама
  • приручник за примену посебног протокола

Додатни материјал за примену Посебног протокола и израду Програма установе за заштиту деце од насиља

  • програм установе за заштиту деце од насиља

Програм конкретне установе

Последњих година, насиље је појава, односно проблем са којим се све чешће суочавају и деца и одрасли. У образовно-васпитним установама деца су изложена различитим облицима и врстама насиља, како вршњачког, тако и насиља од стране одраслих. У ситуацијама насиља најчешће је присутна неравнотежа моћи која се препознаје у односима у којима је неко слабији, а неко моћнији или јачи. Последице учињеног насиља осећају сви: они који насиље трпе, они који га чине и - они који присуствују ситуацијама насиља.

Стога је заштита деце/ученика од насиља у образовно-васпитним установама сложен процес у коме теба да учествују:

-         сви запослени у образовно-васпитним установама

-         деца/ученици

-         родитељи/старатељи

-         локална заједница

Приоритетни задатак образовно-васпитних установа као и свих институција које се баве децом јесте управо стварање услова за безбедно одрастање деце/ученика као и њихова заштита од насиља.

Осим злостављања, у образовно-васпитним установама присутно је и занемаривање деце/ученика, што подразумева пропусте и нечињења одраслих (запослених у установи, роитеља/старатеља и одговарајућих служби) у односу на децу, чиме се онемогућава правилан и здрав развој детета.

Занемаривање се испољава у облику неадекватне бриге, као и физичког, здравственог, емоционалног и образовног или васпитног занемаривања детета/ученика.

Као такви, насиље, злостављање и занемаривање представљају повреду основних дечијих права.

ОСНОВНИ ПРИНЦИПИ И ЦИЉЕВИ ПРОГРАМА ЗАШТИТЕ УЧЕНИКА

Принципи на којима се заснива овај програм и поступања на основу њега, односе се на:

-         право на живот, опстанак и развој

-         најбољи интерес детета, уз обезбеђивање поверљивости података

-         спречавање дискриминације

-         активно учешће ученика, које се обезбеђује правовременим информисањем и давањем могућности да искажу своје мишљење

Општи циљ овог програма је унапређивање квалитета живота ученика у школи, применом мера превенције, ради стварања безбедне средине за живот, рад, раст и развој ученика и мера интервенције у ситуацијама када се јавља насиље, злостављање и занемаривање ученика.

 

Специфични циљеви

превенција

 

интервенција

  • подстицање и развијање климе прихватања, толеранције и међусобног уважавања
  • идентификација безбедносних ризика у школи увидом у документацију, и непосредно окружење евидентирањем критичјих места у школи и анкетирањем свих актера васпитно-образовног процеса
  • повећање осетљивости свих који су укључени у живот и рад школе, на препознавање насиља и злостављања
  • унапређење способности свих учесника у школском животу (наставно и ваннаставно особље, ученици, родитељи, локална заједница) – за уочавање, препознавање и решавање проблема насиља
  • оспособљавање свих запослених и родитеља за рано препознавање показатеља у понашању деце који указују на потенцијално насилно понашање детета или чињеницу да је оно евентуално жртва
  • пружање помоћи ученицима у савладавању личних проблема и проблема у учењу
  • изграђивање и примена норми понашања, информисање свих о правилима понашања у школи и кућном реду
  • дефинисање процедура и поступака реаговања на насиље и информисање о томе
  • омогућавање свим ученицима који имају сазнања о насилним дешавањима да слободно и безбедно говоре о томе (врше пријављивање насиља)
  • спровођење психо-социјалног програма превенције кроз обуку за ненасилну комуникацију, самоконтролу понашања, превазилажење стреса и савладавање социјалних вештина
  • сарадња са родитељима путем састанака са Саветом родитеља, родитељским састанцима и индивидуалним и групним разоговорима са њима
  • сарадња са службама ван школе (спољашња заштитна мрежа), које посредно и непосредно могу помоћи у превазилажењу проблема насиља у школи

 

  • спровођење процедура и поступака реаговања у ситуацијама насиља (кораци у реаговању на насиље)
  • праћење и евидентирање врста и учесталости насиља као и процена ефикасности спровођења програма заштите
  • рад на отклањању последица насиља и интеграција ученика у заједницуж
  • саветодавни рад са ученицима који трпе насиље, врше насиље или су присуствовали сценама насиља

Задаци и активности

превенција насиља у образовно-васпитним установама је скуп мера и активности које имају за циљ стварање сигурног и подстицајног окружења, неговање атмосфере сарадње, уважавања и конструктивне комуникације, у коме неће бити насиља или ће га бити све мање.

Превентивне активности обухватају:

-         стално стручно усавршавање

-         постављање релевантних наставних циљева

-         примена наставних садржаја на тему превенције насиља у оквиру редовне наставе

-         разноврсна понуда слободних и ваннаставних активности

-         структурирање слободног времена деце/ученика

-         доношење правила понашања и њихова доследна примена у школи

-         формирање унутрашње и спољашње заштитне мреже

-         осмишљавање и примена различитих програма помоћи деци/ученицима у развијању просоцијалних животних вештина и превазилажењу школског неуспеха

-         активно учешће ученика (посредством Ђачког парламента) у планирању и реализацији превентивних активности

-         сарадња са релевантним институцијама локалне заједнице (спољашња заштитна мрежа)

-         сарадња са родитељима деце/ученика

-         стављање спортских капацитета школе и локалне заједнице у функцију здравља и ненасиља

-         покретање иницијатива у локалној заједници – еколошке акције, промоција здравља, борба против злоупотребе алкохола, дувана и психоактивних супстанци

-         физичке мере превенције: добро организовано и доследно дежурство запослених, адекватно осветљење у згради и дворишту, ограђено и безбедно двориште, безбедни спортски терени, стално обилажење установе од стране школских полицајаца или полицијских патрола, физичко-техничко обезбеђење

-         додатне заштитне мере (у случају понављања ситуација насиља)

интервенција - процедуре у интервенцији

Процедуре у интервенцији су различите и односе се на три ситуације насиља:

-         насиље се јавља међу децом/ученицима

-         дете/ученик трпи насиље од стране одрасле особе запослене у школи

-         дете/ученик трпи насиље од стране одрасле особе ван школе

Кораци у интервенцији на насиље су обавезујући:

  1. Сазнање о насиљу или откривање насиља одвија се непосредним увидом и чињеницу да се насиље дешава или је извесно да ће се десити, препознавањем спољашњих знакова или поверавањем самог детета или треће особе.
  2. Прва реакција теба да буде заустављање насиља и обавештавање о томе надлежне особе: дежурни наставник, чланови Тима, руководство школе, одељењски старешина и стручна служба, а који ће даље проценити да ли је потребно ангажовати неку од институција из сољашње заштитне мреже.
  3. Смиривање ситуације подразумева удаљавање ученика из ситуације насиља, смањење напетости кроз разговор и комуникацију са актерима. Разговор треба да буде умирујући и подржавајући, без упозоравања на могуће последице и без застрашивања.
  4. Прикупљање информација значи разовор са актерима и другим учесницима у догађају, уз вођење записника. Разговор треба да води неко од чланова Тима, обично су то педагог или психолог и одељењск старешина. Важно је напоменути да у образовно-васпитном систему нема места за истрагу или доказивање злостављања, о постојању сумње обавештавају се надлежне службе. Посебну пажњу треба обратити жртви насиља тако што ће јој се омогућити да се осећа безедно и да нема страх од освете ученика којима ће бити изречене мере.
  5. Након тог разговора, обављају се консултације у оквиру установе: са колегама, Тимом за заштиту, са педагошко-психолошком службом, директором и дежурниом наставником, при чему се анализирају чињенице, процењује ниво ризика и прави план заштите, водећи рачуна о принципу поверљивости и најбољем интересу ученика. Уколико је потребно, обављају се консултације и са установама из спољашње заштитне мреже. На основу консултација треба донети одлуку о начину реаговања и праћења као и одредити улоге, задатке и одговорности релевантних особа у самом поступању.
  6. Након консултација и заузимања става школе о догађају, предузимају се акције: позивају се родитељи и информишу о догађају као и спроведеним консултацијама, закључцима и предложеним мерама (предочава им се законска регулатива, мере заштите ученика и мере даљег васпитног деловања); уколико је то потребно обавештавају се установе из спољашње заштитне мреже у року до три дана након дешавања насиља. Подношење пријаве тим службама може да буде у усменој и писаној форми, након обављеног разговора са родитељима (осим ако се они нису одазвали позиву или је у најбољем интересу детета да родитељи не буду укључени).

Праћење ефеката предузетих мера врши Тим, водећи рачуна о интеграцији свих актера у заједницу као и о успостављању климе и односа сарадње и толеранцијe.

 

НАСИЉЕ МЕЂУ ДЕЦОМ/УЧЕНИЦИМА

 

НАСИЉЕ ОД СТРАНЕ ЗАПОСЛЕНИХ У УСТАНОВИ

 

 

 

 

НАСИЉЕ ОД СТРАНЕ ОДРАСЛЕ ОСОБЕ КОЈА НИЈЕ ЗАПОСЛЕНА У УСТАНОВИ

 

Информисање има за циљ подизање нивоа обавештености свих интересних група у школи о насиљу, његовим облицима и присутности у датој установи као и о факторима који утичу на појаву насиља и мерама које установа предузима у превенцији.

Веома је важна размена информација са другим установама у локалној заједници која омогућава ефикаснију превенцију наиља и благовремено и адекватно реаговање, што је нарочито важно у кризним ситуацијама. Са овим установама размена информација је редовна, планска и усмерена ка узајамној подршци, и веома важна посебно за функционисање спољашње заштитне мреже у локалној заједници.

Приликом припреме и реализовања информисања потребно је:

-         дефинисати циљне групе, начине прикупљања информација, као и начине информисања

-         утврдити динамику информисања, особе одговорне за информисање, циљ и садржаје информација

-         водити рачуна о специфичностима установе, поверљивости одређених информација и заштити приватности

Праћење ефеката

Да би се проверила успешност предузетих заштитних мера, Тим планира праћење и вредновање поступака и процедура који су примењени у односу на све учеснике насиља.

Потребно је пратити:

-         понашање детета које је трпело насиље као и онога које се понашало насилно

-         како реагују пасивни посматрачи

-         шта се дешава у одељењу и међу вршњацима

-         колико родитељи сарађују у активностима на смањењу насиља

-         како функционише Тим и унутрашња заштитна мрежа

-         колико су институције из спољашње заштитне мреже биле укључене и који су ефекти њиховог укључивања

Резултат праћења треба да буде стално развијање и унапређивање превентивних активности и разноврсних модела интервенције. На основу анализе, дефинишу се мере и активности за унапређивање рада свих учесника у овој области.

Документација и евиденција

За ефикаснији рад у области превенције насиља у установи се израђују различите форме листа за пријављивање и евиденцију насилног понашања.

Запослени у школи - одељењски старешина, стручна служба и директор, у обавези су да воде евиденцију о појавама насиља. Документацију о случајевима насиља достављају Тиму за заштиту, који ту документацију чува и периодично анализира учесталост, појавне облике и последице насилних понашања како би се пратило стање безбедности у школи.

УНУТРАШЊА ЗАШТИТНА МРЕЖА

  1. 1.     Владимир Калчић, директор
  2. 2.     Радмила Ивковић, помоћник директора
  3. 3.     Виолета Михаиловић, логопед
  4. 4.     Мирјана Радојевић, психолог
  5. 5.     Санела Тарана, професор разредне наставе
  6. 6.     Евица Манић, професор разредне наставе
  7. 7.     Зоран Панић, професор физичког васпитања
  8. 8.     Милица Станковић, професор српског језика
  9. 9.     Данијела Велков, представница Савета родитеља
  10. 10.                    Лазар Крмпот, представник Ђачког парламента

 

СПОЉАШЊА ЗАШТИТНА МРЕЖА

 

1. Хитна помоћ   194

2. МУП  192

3. Одељење за малолетничку делинквенцију(МУП) 018 503-236

4. Школски полицајац  064 2088715

5. Центар за социјални рад  018 244-866

6. Дом здравља 018 503-503

7. Клинички центар 018 4224-976

8. СОС телефон за децу зртве насиља 018 242075

 

 

 

 

                                                   

ПОД-ТИМОВИ

  1. 1.      Насиље на релацији ученик-ученик (одговорне особе из тима):

-         Радмила Ивковић

-         Лазар Крмпот

-         Евица Манић

-         Мирјана Радојевић

 

  1. 2.      Насиље на релацији одрасла особа ван школе-ученик (одговорне особе из Тима):

-         Виолета Михаиловић

-         Санела Тарана

-         Данијела Велков

 

  1. 3.      Насиље на релацији одрасла особа у школи-ученик (одговорне особе из Тима):

-         Владимир Калчић

-         Зоран Панић

-         Милица Станковић

КОНКРЕТНА ЗАДУЖЕЊА ЧЛАНОВА ТИМА

 

  1. 1.    Мирјана Радојевић, психолог:

-         непосредни, индивидуални саветодавни рад са децом-жртвама насиља и починиоцима насиља

-         организовање превентивних активности

 

  1. 2.    Владимир Калчић, директор:

-         комуникација са релевантним институцијама

 

  1. 3.    Радмила Ивковић, помоћник директора

-         периодично и сумарно извештавање

 

  1. 4.    Зоран Панић, професор физичког васпитања

-         заменик координатора

-         помоћ наставном особљу у имплементацији садржаја који се тичу заштите деце од насиља-у редовну наставу и ваннаставне активности

 

  1. 5.    Милица Станковић, професор српског језика

-         вођење записника са састанака Тима

-         комуникација са медијима у кризним ситуацијама

 

  1. 6.    Виолета Михајловић, логопед

-         организација обука из области заштите ученика од насиља, за

наставно и ваннаставно особље

 

  1. 7.    Евица Манић, професор разредне наставе

-         анкетирање (анализа стања у установи)

-         повезивање плана и програма за заштиту деце од насиља са Развојним планом школе

 

  1. 8.    Санела Тарана, професор разредне наставе

-         израда образаца за прикупљање података

-         евидентирање случајева насиља

-         вођење записника са састанака Тима

 

  1. 9.    Лазар Крмпот, представник Ђачког парламента

-         учешће у превентивним активностима

-         повезивање Тима са ученицима и Ђачким парламентом

 

  1. 10.      Данијела Велков, члан Савета родитеља

-         учешће у превентивним активностима

-         повезивање Тима са Саветом родитеља

 

 

 

 

ПРЕВЕНТИВНЕ И ИНТЕРВЕНТНЕ АКТИВНОСТИ (АКЦИОНИ ПЛАН)

 

САДРЖАЈ

ДИНАМИКА

НОСИОЦИ

Превентивне активности

 

 

Истраживање о учесталости и врстама насиља у школи

фебруар-март

Тим за заштиту ученика од насиља

Дефинисање правила понашања и кућног реда школе и дефинисање последица кршења правила

септембар

Директор, представници Ђачког парламента

Упознавање колектива школе са "Посебним протоколом за заштиту деце и ученика од насиља, злостављања и занемаривања у образовно-васпитним установама",

школска 2009/10 год.

Психолог

Упознавање са "Посебним протоколом за заштиту деце и ученика од насиља, злостављања и занемаривања у образовно-васпитним установама", на родитељским састанцима

децембар 2012

Одељенске старешине

Упознавање са "Посебним протоколом за заштиту деце и ученика од насиља, злостављања и занемаривања у образовно-васпитним установама", намењено одељенским заједницама

децембар 2012

Одељенске старешине

Саветодавни педагошко-психолошки рад на превенцији насилног понашања са циљем развијања психо-социјалних вештина и превазилажењу школског неуспеха код ученика

континуирано током школске године

Стручна служба

Обезбеђивање учешћа школе у програму "Школа без насиља"

школска 2011/12 година

Директор

Реализација радионица у оквиру пројекта "Школа без насиља"

друго полугодиште школске 2012/13 године

Одељенске старешине у сарадњи са стручном службом

Организовање предавања стручњака из других институција

последња недеља марта

Стручна служба, стручњаци из других институцијаа

Превенција насиља кроз обраду наставних садржаја

континуирано током школске године

Наставно особље

Континуирани обилазак школе, школског дворишта и околине од стране школског полицајца и дежурних патрола МУП-а

континуирано током школске године

Школски полицајац, МУП

Добро организовано и доследно дежурство запослених ( уредно вођење "Књиге дежурства" и евидентирање ситуација насиља)

континуирано током школске године

Дежурни наставници

Школска спортска такмичења и учешће ученика на спортском дану посвећеном безбедном и сигурном школском окружењу

април-мај

Наставници физичког васпитања

Сарадња педагошко-психолошке службе са школским полицајцем

континуирано током школске године

Стручна служба

Обележавање "Дана толеранције"

децембар

Ђачки парламент, ученици, одељенске старешине

Учешће у хуманитарним акцијама, са циљем развијања емпатије и толеранције

 

Ђачки парламент, ученици, стручна служба, одељенске старешине

Израда паноа на тему ненасиља, толеранције и интеркултуралности

новембар-децембар

Ђачки парламент, ученици, Тим за заштиту од насиља

Интервентне активности

 

 

Формирање Тима за заштиту деце/ученика од насиља(унутрашња заштитна мрежа)

 

 

Поступање по корацима, дефинисаним Посебним протоколом, у случају интервенције

 

 

Састанци Тима за заштиту ученика од насиља, у случају интервенције

 

 

Сарадња са институцијама локалне заједнице (спољашња заштитна мрежа)

 

 

 

 

        Акциони план заштите деце/ученика од злостављања и занемаривања у васпитно-образовним установама, саставни је део нашег школског "Програма

заштите деце/ученика од злостављања и занемаривања у васпитно-образовним установама"

 

 

                                                         Директор школе:

 

                                                          Владимир Калчић

 

 

                                               ____________________________